با بیزینس مدل آشنا شوید

اصول بیزینس مدل,بیزینس پلن,بیزینس مدل

در مبحث آشنایی بیزینس مدل، در ابتدای شروع هر کسب و کاری برای تمام افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند چالش هایی پیش روی شان قرار می گیرد، یکی از بزرگ ترین و شاید مهم ترین چالش ها در پیش روی شما این است که از بیزینس مدل درک درست و واضحی را به مشتریان خودتان بدهید، در این صورت مشتریان شما از محصول مورد نظر اطلاعاتی را بدست آورده و اقدام به خرید آن می کنند. البته ناگفته نماند که این تنها بخشی از کار است، بخش دیگر این کار به پاسخ این سوال بستگی دارد که چگونه باید از کسب و کار خودتان درآمد داشته باشید؟ بیزینس مدل به این سوال شما به طور کامل پاسخ می دهد، برای آشنایی بیشتر با این مسئله در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درباره بیزینس مدل و کارایی آن اطلاعاتی کسب کنید.

اصول بیزینس مدل,بیزینس پلن,بیزینس مدل,

بیزینس مدل چیست؟

اگر بخواهیم اصول بیزینس مدل را کاملا ساده و روان برای شما توضیح دهیم، در واقع بیزینس مدل یکی از برنامه های شما برای کسب درآمد از کسب و کارتان است. البته این که شما به صورت از کسب و کارتان درآمد کسب می کنید به سه عامل مهم بستگی دارد؛

مورد اول در این باب هر چیزی که برای تولید لازم دارید(مانند: نیروی کار، ماده اولیه و…)

آن چه که برای فروش محصولات خودتان لازم دارید( شامل:تبلیغات محصول و توزیع آن و..)

هر چیزی که به پرداخت مشتری منجر می شود( مانند: روش های پرداخت و…)

پس بدانید که مدل های کسب و کار در اصل بررسی کردن هزینه ها یا مخارج و علاوه بر آن مقدار هزینه ای است که شما در قبال محصول خود مطالبه می کنید.

یک بیزینس مدل خوب در ابتدای کار باید سه مورد گفته شده را بهینه سازی کرده و در قبال هزینه هایی که برای تولید خرج کرده مقدار هزینه بیشتری را از مشتری خود دریافت کند، اگر شما نحوه و مدل کسب و کارتان را به درستی طراحی کنید، قاعدتا پیشرفت و موفقیت بسیار زیادی از آن نسیبتان خواهد شد اما اگر در مدل طراحی کسب و کارتان دچار خطا و اشتباه شوید ممکن است کسب و کارتان به کلی نابود گردد و ضرر زیادی به شما وارد کند.

توسعه کسب و کار با استفاده از مدل کسب و کار

بیزینس مدل دارای مزیت های متعدد و فراوانی است که شما با استفاده از آن قادر هستید کسب و کارتان را گسترش دهید، در واقع این موضوع بسیار مهم است به نوعی که در حال حاضر شرکت های بسیار بزرگ نیز از آن برای توسعه بیشتر خود از آن کمک می گیرند. اکنون با پیشرفت علم و فناوری مدیران کسب و کارهای مختلف برای آینده کسب و کارشان راه و روش های مختلفی را مد نظر قرار می دهند، اما سوالی که در این جا مطرح می شود این است که آیا تمامی این آرزوها برای آینده عملی خواهند شد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید به شما بگوییم بله اگر یک برنامه ریزی خوب و مرتب صورت گیرد بیزینس مدل می تواند در آینده موجب گسترش کسب و کار شما گردد.

فرآیند بیزینس مدل,اصول بیزینس مدل,بیزینس پلن,

بیزینس پلن را با مدل کسب و کار اشتباه نگیرید

در زمان کسب و کار یکی از مشکلات مهمی که ممکن است شما دچار آن شوید این است که آیا بیزینس مدل و بیزینس پلن یکی هستند یا خیر که در جواب باید بگوییم خیر این دو موضوع به طور کامل با یکدیگر متفاوت هستند و شما باید تفاوت موجود میان این دو را به طور کامل بدانید پس توجه کنید که بیزینس پلن یعنی تمامی مدارک که جزئیات یک به یک آن ها و فعالیت های مربوط به آینده شما که در آن آمده است.

در واقع بیزینس پلن شباهت زیادی به یک برنامه ریزی بلندمدت دارد اما در اصول بیزینس مدل این کسب و کار است که این امکان را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید به کمک آن برنامه ریزی خوب و مفیدی را در کوتاه مدت انجام دهید که با اهداف شما مرتبط باشد. در این قسمت نکته بسیار مهمی وجود دارد که بیزینس پلن روش خوب و مناسبی برای ارائه کسب و کار به یک سرمایه گذار است اما کارایی بیزینس مدل با این تفاوت است که برای شما به عنوان یک مدیر کسب و کار موثر و مفید است.

بیزینس مدل,فرآیند بیزینس مدل,اصول بیزینس مدل,

ثبات مالی کسب و کار خود را حفظ کنید

در فرآیند بیزینس مدل عواملی بسیاری دخیل هستند که یکی از آن ها که موجب می شود بیزینس مدل مهم باشد ثبات مالی با استفاده از کسب و کار می باشد. شما اگر قصد دارید در کسب و کار خود موفق باشید باید ثبات مالی داشته باشید. در چنین شرایطی ثبات مالی می تواند تاثیر مهم و مفیدی در کسب و کار شما داشته باشد.