همه چیز درباره الگوریتم دزد دریایی گوگل

الگوریتم دزد دریایی,الگوریتم دزد دریایی گوگل

الگوریتم دزد دریایی یکی از انواع مختلف الگوریتم های گوگل است که بسیار شبیه به پاندا (الگوریتمی که محتوای بی کیفیت را هدف قرار می دهد) و پنگوئن (الگوریتمی که پیوندها را هدف قرار می دهد) است و محتوای وب سایتی را نشانه می رود که قانون حق نسخه برداری هزاره دیجیتال یا DMCA را نقض می کند.

این الگوریتم در آگوست 2012 راه اندازی شد و در سال 2014 بروزرسانی گردید. طبق این بروزرسانی، Google هر وب سایتی که حق کپی رایت را نقض یا دزدی دریایی را به هر شکل حمایت نماید، مجازات می کند.

هدف گوگل مجازات کردن وب سایت هایی است که قانون حق چاپ را نقض کرده اند. این مجازات پایین آوردن رتبه بندی وب سایت خاصی در صفحه نتایج جستجوی گوگل را شامل می شود. جریمه گوگل قطعاً ضربه بزرگی برای وب سایت های متخلف خواهد بود.

هدف نهایی هر وب سایت در دنیای وب، ماندن در موقعیت های برتر در صفحات نتیجه موتور جستجو است. وقتی Google سایت های غیرقانونی را پیدا می کند، حتی اگر رتبه صفحه آنها بسیار بالا باشد، آنان را پایین کشیده یا حتی منجربه ممنوعیت کامل وب سایت خواهد شد.

الگوریتم دزد دریایی چگونه کار می کند؟

الگوریتم دزد دریایی اساساً فیلتری است که به منظور جلوگیری از قرار گرفتن سایت های دارای گزارش های متعدد در مورد نقض حق نسخه برداری که از طریق سیستم DMCA گوگل ثبت شده اند، طراحی شده و از لیست خوبی در فهرست جستجوی Google برخوردار نیست.

فیلتر هر از گاهی به روز می شود. وقتی این اتفاق می افتد، اگر پیشرفت های درستی انجام شده باشد، سایت هایی که قبلاً از این الگوریتم فرار کرده اند، ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند.

الگوریتم دزد دریایی,الگوریتم دزد دریایی گوگل,الگوریتم دزد دریایی,

این فیلتر همچنین می تواند سایت های جدید دزد دریایی را به دست آورد و یقینا سایت هایی را که به دروغ به دزدی دریایی متهم شده اند، آزاد می کند. الگوریتم دزد دریایی گوگل به روشی کار می کند که رتبه صفحات وب سایت هایی را که نقض DMCA کرده اند، پایین آید.

در ابتدا به این وب سایت ها اطلاعیه داده می شود و سپس Google بر اساس آن عمل می کند. برای مثال همه وب سایت های تورنت که بستری جهانی برای به اشتراک گذاشتن موارد سرگرمی غیرقانونی مانند فیلم و موسیقی بودند، با موفقیت توسط Google ممنوع شده اند.

درک نتایج الگوریتم دزدان دریایی گوگل

نتایج و کاربرد الگوریتم دزد دریایی بسیار زیاد است، در ادامه درمی یابیم که این الگوریتم گوگل چه تاثیری بر دنیای وب می گذارد.

1- وب سایت هایی را که گزارش هایی درباره نقض حق چاپ داشته اند مجازات می کند

این رایج ترین نتیجهPirate Algorithm  است. هنگامی که گوگل این بروزرسانی الگوریتم را راه اندازی کرد، دو هدف بسیار ساده در ذهن داشت. یکی یافتن وب سایت هایی که بیش از یک مورد نقض حق چاپ داشته اند و دوم پایین آوردن رتبه بندی صفحات آنها.

با این کار بعضی از سایت ها بیش از 96٪ از بازدید ارگانیکی که از موتورهای جستجوگر ناشی می شد، را از دست دادند. نام این سایت ها کماکان در زمان سرچ دیده می شود اما محتوایی از آنها پیدا نمی کنید.

2- این به روز رسانی به تقویت DMCA کمک کرد

نام دیگر بروزرسانی دزدان دریایی مجازات DMCA است. قانون کپی رایت هزاره دیجیتال یا DMCA توسط رئیس جمهور سابق آمریکا، بیل کلینتون در اکتبر سال 1998 به اجرا درآمد و به یک قانون تبدیل شد.

طبق این قانون، تولید و توزیع هر چیزی که تحت حمایت و مدیریت حقوق دیجیتال باشد، جرم محسوب می شود. بنابراین وقتی الگوریتم دزد دریایی بروز و راه اندازی شد، این قانون نیز تقویت گردید.

3- این امر به نفع صنعت سرگرمی و هنرمندان سخت کوش بوده است

سال هاست که دزدی دریایی یکی از نگرانی های واقعی کل دنیای سرگرمی و همه هنرمندان است. از زمان در دسترس بودن محتوا به صورت آنلاین، دزدی دریایی شیوع پیدا کرد. بنابراین مفهوم دزدی دریایی تقریباً به اندازه خود اینترنت قدیمی است.

وقتی کاربران از طریق دزدی دریایی، محتوا را تماشا می کنند، منجر به از دست دادن درآمد افرادی می شوند که واقعاً در ساخت یک فیلم، متن، عکس و … سخت کار کرده اند. گوگل با الگوریتم دزد دریایی توانسته تا حدودی جلوی این سرقت ها را بگیرد تا هنرمندان نیز بتوانند نفس راحتی بکشند.

چه کسی باید نگران الگوریتم دزدان دریایی گوگل باشد؟

الگوریتم دزد دریایی گوگل چیز خیلی عظیمی نیست. این بروزرسانی برای هدف قرار دادن بخش خاصی از اینترنت، یعنی محتوای سرقت شده، به وجود آمده است. تا اینجای مطالب حتما متوجه شده اید که چه کسانی باید نگران این الگوریتم جدید باشند.

اگر شما صاحب یک سایت تورنت هستید و محتوای دزدی دریایی را برای کاربران میزبانی می کنید یا یک وب سایت پرخطر دارید که توسط DMCA گزارش شده، قطعاً باید نگران باشید.

همچنین اگر سایت شما درخواست های زیادی برای برداشتن از منابع مختلف داشته باشد، Google بدون اینکه به شما وقت بدهد تا محتوای خود را اصلاح کنید، سایت را از بین می برد. برای بقیه افراد که کار خود را از راه های قانونی انجام می دهند، جای نگرانی نیست.