گوگل بات چیست

جستجوگر گوگل,ربات گوگل,ربات گوگل چیست

گوگل بات یا ربات گوگل وظیفه بررسی صفحات سایت ها را بر عهده دارد و نتایج بدست آمده را به گوگل اعلام می کند، در واقع وب سایت های نوپا توسط این ربات شناسایی شده و ایندکس می شوند. همچنین اطلاعاتی را که در صفحات سایت ها بروز رسانی شده اند را پیدا می کنند و اقدام به آپدیت پایگاه داده گوگل می کند. اگر شما قصد دارید که سایت شما در رتبه خوبی قرار داشته باشد باید سئو سایت خودتان را ارتقا دهید تا این ربات کوچک به خوبی بتواند در سایت شما بخزد و تمام بخش های وب سایت شما را بخواند.

گوگل بات یا خزنده وب؟

تمام این عبارات به یک معنا می باشد، که ربات در وب سایت ها می خزد، وظیفه گوگل بات این است که سایت را به واسطه لینک ها می پیماید و مطالب جدید و بروز و محتواهایی که آپدیت شده اند را می خواند و نشان می دهد که چه چیزی را باید به شاخص اضافه کرد. در واقع این شاخص مغز گوگل است جایی که تمام اطلاعات در آن ذخیره می شوند. به طور کلی گوگل از یک سرور یک تنی برای ارسال crawlers  به کنار و گوشه وب برای پیدا کردن صفحات و دیدن و خواندن محتوای آن ها استفاده می کند، گوگل بات همان جستجوگر گوگل یا ربات گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو هستند.

جستجوگر گوگل,ربات گوگل,ربات گوگل چیست,

گوگل بات چگونه کار می کند؟

برای آشنایی با این که گوگل بات به چه نحوی کار می کند و چگونه از سایت شما بازدید می کند می توانید از فایل های لگاریتمی سایت تان استفاده کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید و یا این که بخشی از کنسول جستجوی گوگل را باز کنید. در واقع گوگل قادر نیست که لیست عمومی از آدرس های IP از ربات های خود را برای WEBMASTERS پست کند و بگوید که این ها جزء لیست بی خطر و سفید هستند شما برای این که بدانید آیا گوگل بات از سایت شما دیدن کرده است یا خیر.

می توانید جستجوی IP معکوس را انجام دهید و IP را به نام تبدیل کنید، توجه داشته باشید که جعل نام کاربری به راحتی امکان پذیر است اما آدرس IP را نمی توان جعل کرد. شما می توانید بررسی کنید که آیا کاوشگر وب به سرور شما دسترسی داشته یا خیر. این برای سایت شما بسیار خوب است، همچنین ممکن است که شما نگران باشید آشوبگرانی به سایت شما دسترسی دارند در صورتی که ادعا می کنند google bot هستند.

گوگل بات,جستجوگر گوگل,ربات گوگل,

سرچ کنسول گوگل

یکی از مهم ترین ابزارها برای بررسی دقیق سرچ کنسول است که قابلیت خزش در وب سایت شما را دارد، شما می توانید بررسی کنید که ربات گوگل سایت شما را چطور می بیند. علاوه بر این خطاهایی که توسط خزنده سایت شما یافت شده است را برای اصلاح در اختیار شما قرار می دهد. در واقع در کنسول گوگل شما می توانید به crawler  ها بگویید که چه بخش هایی از سایت شما را مورد خزش و جستجو قرار ندهند.

بهینه سازی سایت برای گوگل بات

تلاش گوگل بات برای خزیدن سریع تر در سایت شما فرآیندی است نسبتا تکنیکی که وظیفه و هدف آن بر طرف کردن موانع فنی است که دسترسی درست کاوشگر را به سایت شما دچار اختلال می کند، این فرآیند را می توان نسبتا تکنیکی دانست اما شما باید خودتان را با آن آشنا کنید، اگر گوگل بات نتواند سایت شما را به خوبی مورد کاوش قرار دهد در نتایج جستجو هم نمی تواند رتبه خوبی را به سایت شما دهد، بنابراین باید این خطاها و ارورها را پیدا کنید و آن ها را برطرف کنید.

انواع ربات های گوگل

گوگل برای هر قسمت و بخش های مختلف جداگانه و طبق انواع سایت ها و نرم افزارها ربات های مختلفی را طراحی کرده است، که هر کدام از این ربات ها مسئولیت بررسی قسمتی را بر عهده دارند مثل؛

Googlebot desktop

می توان گفت این ربات طراحی شده است تا نسخه های دسکتاپ ویندوزی، لینکوس را مورد بررسی قرار دهد، علاوه بر این ها صفحات وب ایمیل ها، موسیقی، عکس و فایل ها را هم مورد بررسی قرار می دهد.

ربات گوگل چیست,گوگل بات,جستجوگر گوگل,

Googlebot mobile

در واقع افرادی که سایت خود را طراحی می کنند باید توجه داشته باشند که وب سایت بر روی موبایل و تمام نسخه های اندورید و آیفون قابل اجرا و بارگذاری باشد چرا که در این صورت بازدید سایت خودتان را بالا خواهید برد و برای سایت تان مشتریان دائمی جذب می کنید. وظیفه این ربات این است که سایت هایی که دارای نسخه موبایل هستند را شناسایی کرده و نسخه موبایل آن ها را هم ایندکس می کند.

Googlebot Image

این ربات وظیفه دارد تصاویر موجود بر روی سایت را که شامل ویدئو هم می شود بررسی و ایندکس کند سعی کنید تصاویرتان دارای کیفیت مطلوب و در عین حال دارای حجم پایین باشند.