فایل robots.txt چیست و چه تاثیری در سئو سایت می گذارد؟

فایل robots.txt چیست و چه تاثیری در سئو سایت می گذارد؟

فایل robots.txt چیست؟ ممکن است بسیاری از افراد با فایل robots.txt آشنا نباشند، به همین منظور باید بگوییم این فایل در قسمت روت دایرکتوری وب سایت شما قرار می گیرد و نشان گر بخش های قابل دسترس و بخش های غیر قابل دسترس توسط ربات های گوگل و موتور های جستجوی گوگل می باشد.

بهبود رتبه سایت

حال اگر می خواهید با کاربرد این فایل در سئو آشنا شوید، می توانید با ما تا انتهای مقاله همراه بمانید و مطالب ذکر شده را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

کاربرد فایل robots.txt چیست؟

  • مدیریت دسترسی موتور های جستجوی گوگل

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، فایل robots.txt می تواند به شما بخش هایی از سایت تان را که توسط موتور های جستجوی گوگل بررسی نشده اند و یا بالعکس را نشان دهد.

شما می توانید برخی از فایل ها و صفحات موجود در وب سایت تان را که از سئو و محتویات مناسبی برخوردار نیستند، ایندکس نکنید تا مورد جریمه گوگل قرار نگیرید.

اگر می خواهید از دیگر مزایای فایل robots.txt آگاه شوید، به شما توصیه می کنیم تا در ادامه مقاله با ما همراه بمانید.

  • مدیریت لینک ها

همان گونه که می دانید، مخفی کردن لینک ها و آدرس صفحات یک وب سایت به عنوان یکی از مهم ترین تکنیک های سئو محسوب می شود.

فایل robots.txt می تواند در مخفی سازی چنین لینک هایی به شما کمک شایانی نماید و آن ها را از دسترس مخاطبان و موتور های جستجوی گوگل خارج سازد.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید، مهارت در انجام این تکنیک فوق العاده است.

باید بدانید که تکنیک مخفی سازی لینک ها جزء تکنیک های سئو کلاه سیاه محسوب می شود و اگر آن را با دقت و مهارت انجام ندهید، صد درصد دچار جریمه های سنگین گوگل خواهید شد.

  • بهبود عملکرد بهینه سایت

آخرین مزیتی که می خواهیم در این قسمت از مقاله برای تان شرح دهیم، بهبود عملکرد بهینه سایت با استفاده از فایل robots.txt است.

همانطور که می دانید، امروزه وب سایت های بسیاری بر روی مرورگر گوگل ایجاد شده اند که بسیاری از آن ها روزانه هزاران کاربر را به سمت خود سوق می دهند.

بدیهی است که این گونه سایت ها بیش از دیگر وب سایت ها مورد توجه ربات و موتور های جستجوی گوگل قرار می گیرند و روزانه در دفعات بالایی ربات ها به صفحات چنین سایت هایی مراجعه می نمایند.

شاید برخی از افراد با خود گمان کنند که این موضوع می تواند برای ارتقاء رتبه وب سایت مد نظر مفید واقع شود، اما در حقیقت رفت و آمد بیش از اندازه ربات ها می تواند ورود کاربران به سایت را لغو نماید.

به همین منظور چنین سایت هایی با استفاده از فایل robots.txt می توانند دسترسی برخی از صفحات خود را برای ربات های گوگل محدود سازند. برای این که بتوانید به آسانی این اقدام را صورت دهید، کافی است به بررسی نمونه فایل robot txt بپردازند.

سخن پایانی

بهبود عملکرد بهینه سایت

در این قسمت از مقاله سعی نمودیم تا شما را با مزایای استفاده از فایل robots.txt آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق بتوانید از این فایل نهایت استفاده را ببرید و به پیشرفت وب سایت خود کمک شایانی نمایید.